Změkčení vody

Změkčování vody je téma, které se týká mnoha z nás, obzvláště pokud žijeme v oblastech s tvrdou vodou. Tvrdá voda, bohatá na minerály jako jsou vápník a hořčík, může způsobovat řadu problémů, od usazování vodního kamene, poškození spotřebičů, až po nepříjemné podráždění pokožky. Proto se mnoho domácností rozhoduje pro instalaci změkčovačů vody, které pomáhají tyto problémy eliminovat. V tomto článku se podíváme na různé metody změkčování vody a zaměříme se na změkčování vody pomocí katexu (změkčovací hmoty), které je jedním z nejúčinnějších řešení.

Co je to změkčování vody?

Změkčování vody je proces, při kterém dochází k odstranění minerálů (převážně vápníku a hořčíku), které způsobují tvrdost vody. Cílem je získat vodu, která je šetrnější k naší domácnosti a zdraví.

Metody změkčování vody

Existují různé metody změkčování vody, každá s vlastními specifiky a účinností.

 1. Chemické změkčování - Tato metoda využívá chemických reagentů, jako jsou fosfáty, ke změkčení vody. Její nevýhodou může být zanechání chemických zbytků ve vodě.
 2. Magnetické a elektronické změkčovače - Tyto zařízení pracují na principu magnetického nebo elektronického ovlivnění minerálních iontů ve vodě, aby se zabránilo jejich usazování. Účinnost těchto zařízení je často diskutabilní a může se lišit v závislosti na konkrétních podmínkách.
 3. Změkčování vody pomocí katexu - Tato metoda je považována za jednu z nejúčinnějších. Katex, neboli iontoměničová pryskyřice, funguje na principu výměny iontů. Vápník a hořčík jsou ve vodě nahrazeny ionty sodíku, což vede k odstranění tvrdosti vody.

Proč je změkčování vody pomocí katexu tak účinné?

Změkčování vody pomocí katexu nabízí několik výhod oproti ostatním metodám:

 • Efektivita - Katexové změkčovače vody dokážou odstranit tvrdost vody téměř kompletně, což znamená výrazné snížení usazování vodního kamene.
 • Ekonomičnost - Přestože počáteční investice může být vyšší, dlouhodobě se jedná o ekonomické řešení díky nižším nákladům na údržbu a delší životnosti spotřebičů.
 • Šetrnost k životnímu prostředí - Změkčování vody pomocí katexu nevyžaduje použití chemických reagentů, což je šetrnější k životnímu prostředí.

Na co si dát pozor?

Při výběru změkčovače vody je důležité zvážit několik faktorů:

 • Kapacita systému - Zvolte systém odpovídající množství vody, které vaše domácnost spotřebuje.
 • Efektivnost systému - Platí obecné pravidlo, že čím levnější zařízení, tím máte vyšší spotřebu vody a soli na regeneraci.
 • Kvalita systému - mnoho levných změkčovačů není vyrobeno z kvalitních materiálů a náhradní díly/servis jsou v následujících letech velkým problémem.
 • Údržba - Iontoměničové pryskyřice vyžadují pravidelnou regeneraci. Zjistěte, jak často a jak snadno se systém udržuje.
 • Kvalita vody - Nezapomeňte na počáteční analýzu kvality vaší vody, abyste zvolili nejvhodnější typ změkčovače.

Změkčování vody pomocí katexu může být skvělým řešením pro mnoho domácností, které se potýkají s problémy spojenými s tvrdou vodou. Správný výběr a instalace změkčovače vody může vést k lepší kvalitě vody, delší životnosti domácích spotřebičů a celkově příjemnějšímu domácímu prostředí. Pokud zvažujete instalaci změkčovače vody, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme vybrat ten pravý systém pro vaše potřeby.